Malbork 15-19.08

ŚLADAMI ZAKONU KRZYŻACKIEGO
Toruń, Malbork, Kwidzyn, Sztum, Chełmno,
Pelplin, Tczew, Grudziądz, Gniew
15 – 19 sierpień 2018r. – 5 dni

środa – dzień pierwszy
Wyjazd o godz. 6.00 z Chorzowa z Rynku – ul. Kościuszki, godz. 6.15 – Katowice (po zgłoszeniu) ul. Andrzeja. Przejazd na trasie Częstochowa, Łódź, do Torunia – zwiedzanie zamku*, którego początki związane są z Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, przejście na zabytkowy rynek czas na wytchnienie. Przejazd do Chełmna, zwiedzanie Muzeum Ziemi Chełmińskiej* i pozostałości zamku Krzyżackiego – „Baszta Mestwina”*. Przejazd do Tczewa, zakwaterowanie w hotelu „Carina”, obiadokolacja, nocleg.

czwartek – dzień drugi
Śniadanie. Przejazd do Malborka – stolicy Zakonu Krzyżackiego, zwiedzanie miejscowości i największego zamku* w Polsce – najpotężniejszej warowni krzyżackiej. Zamek w 1997 r. został wpisany na Światową Listę UNESCO. W trakcie zwiedzania czas na wytchnienie. Powrót do hotelu obiadokolacja, nocleg.

piątek – dzień trzeci
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Gniew. Zwiedzanie zamku krzyżackiego* z przewodnikiem, czas na „drugą kawę” w kawiarni hotelowej na zamku. Przejazd do Pelplina, zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki Katedralnej* Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, której początki sięgają czasów Opactwa Cysterskiego wraz z Muzeum Archidiecezjalnym*, czas na wytchnienie. Powrót do hotelu, wieczór grillowy, nocleg.

sobota – dzień czwarty
Śniadanie, przejazd do Tczewa. Zwiedzanie muzeum Wisły*, kościoła farnego (krzyżackiego) i mostu kratownicowego dł. 1052 m (najdłuższy most w XIX w. Europie). Przejazd do Kwidzynia na trasie – zwiedzanie XIV wiecznego zamku – letniej rezydencji Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego* w Sztumie. W Kwidzynie – zwiedzanie zamku kapituły pomezańskiej* – dzisiaj muzeum i Bazyliki p.w. św. Jana Ewangelisty*, czas na wytchnienie. Powrót do hotelu obiadokolacja , nocleg.

niedziela – dzień piąty
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Grudziądza, zwiedzanie: Brama Wodna, Muzeum Miasta* i warowni zakonnej siedziby komtura, dziś zachowała nam się wieża Klimek* na Wzgórzu Zamkowym. Czas na posiłek we własnym zakresie.
Planowany powrót do Chorzowa przez Katowice ok. godz. 21.00.

 ŚWIADCZENIA:

  • przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe,
  • zakwaterowanie w hotelu*** (pok. 2- 3 os. z WC, łazienkami, TV i WiFi),
  • 4 x śniadanie (bufet), 3 x obiadokolacja,
  • wieczór grillowy,
  • pilot – przewodnik na całej trasie,
  • przewodnicy po obiektach,
  • system słuchawkowy audio tour guide,
  • ubezpieczenie w Signal Iduna, suma ubezpieczenia 5000 zł.

 koszt wycieczki: 793 zł
koszt wycieczki z rabatem: 758 zł
(członkowie PTTK – skł. 2018r., Karta Turysty CCIiT)

Cena wycieczki nie zawiera kosztów wstępu do 12-tu zwiedzanych obiektów, które wynoszą N-120 zł, U-90 zł, a w obiektach sakralnych „co łaska”.

Zapisy wraz z wpłatą zaliczki 100 zł od uczestnika przy zgłoszeniu. Pozostała kwota na 2 tygodnie przed wyjazdem. Rezerwacja telefoniczna miejsca na wycieczce ważna do 4 dni roboczych (w przypadku rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, tylko w usprawiedliwionych sytuacjach). O miejscu w autokarze decyduje data wpłaty zaliczki (dotyczy wsiadania w Chorzowie), należy być na 20 min przed podaną godziną wyjazdu.

Zapisy i informacji udziela biuro tel. 32 771 99 74 lub tel. 502 46 38 28

*możliwość wpłaty na konto, po potwierdzeniu telefonicznym miejsca na wycieczce
konto Deutsche Bank 12 1910 1048 2518 2100 8123 0001  z dopiskiem „Malbork”.

Realizacja programu wyjazdu należy do przewodnika – pilota i może ulec zamianie, ze względu na organizacje wejść do zwiedzanych obiektów i warunki atmosferyczne. Ogólne warunki uczestnictwa w imprezie dostępne w biurze CCIiT.

Zakon Krzyżacki, zakon niemiecki to Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie – jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony w 1228 roku na Mazowsze przez Konrada Mazowieckiego, by zapewnić obronę posiadłości piastowskich przed Prusami, dokonał ich podboju i chrystianizacji, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem własne państwo z siedzibą w Malborku, … ZAPRASZAMY !